Ścieżki rowerowe

Turystyka rowerowa

Turystyka rowerowa w naszych okolicach rozwija się bardzo dynamicznie. Od początku sezonu rowerowego ładna pogoda skłania do wyjazdów w teren. Wystarczy wsiąść na rower i wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

W naszej okolicy, w 2012 roku Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty zakończył dużą inwestycję w infrastrukturę turystyczną budując na terenie Gmin Gościno, Karlino, Kołobrzeg, Rymań i Siemyśl (nasze okolice) 57 km ścieżek rowerowych.

Wzdłuż całej ścieżki powstały miejsca postojowe dla rowerzystów, wyposażone w ławy, stoły, zadaszenia.

Ścieżka biegnie po nasypach byłej kolejki wąskotorowej i omija główne drogi, dlatego jeździ się bezpiecznie. Nawierzchnia jest asfaltowa. Zasadniczym elementem przekroju ścieżki jest jezdnia o szerokości 2,5 m. W miejscach wysokich nasypów byłej kolejki ustawione są obustronne poręcze stalowe.

Ścieżką można dojechać z Karlina do Gościna (17,9 km), z naszego domu wjeżdżamy na nią w leżącej obok Robunia miejscowości Myślino lub Wartkowie, dalej ścieżka dzieli się na trzy kierunki.  Pierwszy z Gościna do Dargocic nad jezioro Kamica (4,8 km). Drugi najdłuższy (23,4 km) z Gościna przez Rymań nad jezioro Popiel w Rzesznikowie. Ostatni północny odcinek prowadzi przez Charzyno do drogi łączącej Kołobrzeg z Trzebiatowem (10,8 km).

Dalej wyznaczonym szlakiem możemy dojechać do Grzybowa, skąd ścieżką rowerową wzdłuż morza dojedziemy do samego Kołobrzegu.

Na stronie internetowej www.parseta.pl, w zakładce publikacje znajdziecie Państwo, do pobrania w wersji elektronicznej, nowo wydany przewodnik rowerowy “Szlakiem Po Nasypie Kolejki Wąskotorowej”.

Źródło: http://www.miastokolobrzeg.pl/dla-turysty/dla-rowerzystow.html

Ścieżki rowerowe

Jednodniową wycieczkę możecie Państwo zorganizować startując z naszego domu np. o godz. 10:00 w kierunku miasteczka Karlino.
Najpierw jedziecie Państwo drogą asfaltową w kierunku pobliskiej miejscowości Myślino, tam przy specjalnie przygotowanym miejscu przystankowym,  na ławkach,  pod zadaszeniami można chwilę odpocząć, a następnie wjechać na ścieżkę rowerową prowadzącą do Karlina.
Jedziecie Państwo ścieżką rowerową po dawnej kolejce wąskotorowej do miejscowości Pobłocie Wielkie, za miejscowością mijacie Państwo kolejne miejsce przystankowe, gdzie możecie  chwilę odpocząć, coś zjeść, napić się.
Jadąc dalej dojeżdżacie Państwo do miejscowości Karścino. Znajduje się tutaj kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z połowy XVI w., pałac klasycystyczny, murowany, pochodzący z początku XIX w.
Z Karścina dalej jedziemy ścieżką pomiędzy polami, drzewami do  Lubiechowa przez tereny farmy wiatrowej.
Następnie wjeżdżamy do Lubiechowa, gdzie w okolicy byłej stacji kolejki wąskotorowej (obecnie budynek mieszkalny) znajduje się przygotowane kolejne miejsce przystankowe.
W tej miejscowości godnym uwagi jest kościół p.w. Św. Józefa, Oblubieńca NMP – neogotycki z II połowy XIX w.  z tarczą zegara w wieży oraz pałac z 1835 r. (w trakcie renowacji), został przebudowany na przełomie XIX i XX w. w stylu neoklasycystycznym.
Wyjeżdżając z Lubiechowa mijacie Państwo po drodze dwa zabytkowe mosty, pozostałości po kolejce wąskotorowej i dojeżdżacie do miasteczka Karlino. Po zwiedzeniu miasteczka i zjedzeniu pysznego obiadu np. w Bistro City Karlino, możecie Państwo wrócić tą samą trasą do Willa Polanka.

Drugiego dnia możecie Państwo wybrać się w kierunku północnym do Kołobrzegu. Startując o godz. 9:00 rano z naszego domu,  jadąc drogą asfaltową ok. 1,5 km wjeżdżacie Państwo na ścieżkę rowerową pomiędzy miejscowością Wartkowo, a  Karkowem i jedziecie w kierunku miasteczka Gościno, gdzie możecie odpocząć i zrobić drobne zakupy. W miasteczku zachowało się wiele przedwojennych domów, w tym okazały budynek w północnej części Gościna mieszczący tuż po wojnie szpital polowy, obecnie Dom Opieki Społecznej. W zabytkowym rzymskokatolickim kościele parafialnym p.w. Św. Andrzeja Boboli znajduje się wykuta z pojedynczego  kamienia chrzcielnica z przełomu XII i XIII w.
Dalej jadąc północnym odcinkiem, mijacie Państwo specjalnie przygotowane miejsce postojowe z ławkami, zadaszeniami, gdzie można odpocząć.
Kolejną miejscowością po drodze nad morze, jaką mijacie Państwo jest miejscowość Ząbrowo, następnie dotrzecie do miejscowości Charzyno. Tutaj warto zwiedzić kościół p.p. Św. Franciszka z Asyżu, który jest typową XIX wieczną budowlą neogotycką, ogrodzoną z kamienia łamanego. Następnie po pobycie nad morzem i zjedzeniu obiadu np. w restauracji Portowa tuż przy promenadzie możecie Państwo wrócić tą samą trasą do naszego domu.
Z Charzyna ścieżką rowerową dojedziecie Państwo do drogi wojewódzkiej nr 102, po drodze mijacie Państwo kolejne miejsce przystankowe.
Następnie aby dostać się do międzynarodowej ścieżki rowerowej R-10, możecie jechać Państwo szlakiem rowerowym przez Błotnicę, Przećmino do Grzybowa i dalej wzdłuż morza do Kołobrzegu lub na skrzyżowaniu ścieżki z drogą nr 102, jadąc w prawo, przez miejscowość Zieleniewo również dotrzecie Państwo do kurortu nadmorskiego, jakim jest Kołobrzeg.
Serdecznie Zapraszamy!

Galeria